28.2.2009 ? hala ZČU, Plzeň ? 10,00h

feri 2x (chali, bobo), junior (méďa)

najký

méďa ? dvoři, chali, najký – bobo, feri, junior, stanley

Do dnešního zápasu s víceméně jistým postupujícím do futsalové divize Jerigem jsme šli s vědomím, že nemáme co ztratit, že můžeme pouze překvapit ? nejvíce sami sebe. Kdo není líný a vyhledá si reportáž z podzimního vzájemného utkání, zjistí, že nejen výsledkově ale i do značné míry průběhem zápasu se obě střetnutí vzácně shodují. Bohužel v posledních zápasech se stává pravidlem, že máme velké problémy při skládání alespoň nějaké sestavy. Samozřejmě jsme si byli vědomi kvalit soupeře a rozhodně jsme s ním nechtěli hrát otevřenou partii. Naše úvahy ale vzaly za své již po pár vteřinách.

Po krátkém rozcvičení při malé taktické poradě byl zdůrazněn základní cíl hrát co nejdelší dobu vzadu na nulu. K naší cti budiž řečeno, že se nám tento záměr podařilo plnit celých 27 (slovy: dvacet sedm) sekund. Hned první střela na naši bránu skončila za Méďovými zády, když si celkem v klidu útočníci Jeriga dokázali narazit balón, poněvadž Chali svého kolemjdoucí hráče pouze zdvořile pozdravil a nechal ho bezmocnému Méďovi napospas. Lepší začátek utkání jsme si tedy určitě nemohli přát. Za tři minuty ale přišel Juniorův životní okamžik, kdy si zpracoval Méďův přesný dlouhý pas, ledabyle si píchl balón mezi nohama bránícího protihráče, aby hned poté totéž provedl i se soupeřovým gólmanem ? instruktážní video této akce si ihned objednal brazilský futsalový kouzelník Falcao. V následujících minutách se hra vyrovnala a obrany obou soupeřů plnily své funkce. V 9. minutě Najký nezapomněl udělat radost svému oblíbenému sudímu a ukázal mu, jak (až příliš) rychle umí střídat. Ve svém letošním posledním zápase v KP si chtěl asi znovu zblízka prohlédnout žlutou barvu, aby měl na dovolené na co vzpomínat. Feri opět celý zápas zkouší něco vymyslet, bohužel ve 12. minutě jeho úmysl v polovině hřiště soupeř vystihl a hned je tu protiútok dva na jednoho, který hráči Jeriga prostě umí proměnit ? 1:2. Dvě minuty nato se nám naskýtá slušná příležitost v podobě přímého kopu ze zajímavé vzdálenosti. Samozřejmě znalci poměrů v FCP už tuší, že z toho nemohlo vzniknout nic kloudného. Najký zkrátka rozehrál na Dvořiho, který to měl k balónu překvapivě stejně daleko jako vyběhnuvší protihráč. 15. minuta přinesla dvě naše velké šance. Nejdříve Méďa znovu svým výhozem nachází Juniora, který z první pálí těsně vedle branky a poté ihned po soupeřově rozehrávce dostává Jerigo do úzkých Feri, který svým napadáním získává míč pro sebe. První jeho střela se odráží od gólmana a druhý pokus končí na levé tyči. Za dvě minuty je vidět naše rychlá akce, kdy si Chali pěkně narazí s Ferim a posílá bombu do spojnice brankové konstrukce. Pět minut před koncem první půle vrací Chali Méďou vyraženou střelu hlavou zpátky do náruče našeho gólmana ? dvojí hraní brankáře. Následný nepřímý kop soupeř zajímavě rozehrává, aby mu radost zkazil (naštěstí pro nás) zakončující hráč, který z metru netrefuje prázdnou bránu. Za další půl minuty už zahráváme roh na druhé straně hřiště, na který si naběhne Chali z pozice posledního a znovu razítkuje tyč soupeřovy branky ? asi mu nikdo neřekl, že za nastřelení brankové konstrukce mu žádné kořky na stůl nepřijedou. Poté si bere Jerigo time, aby zkonsolidovalo svoji hru. V posledních vteřinách první půle máme znovu možnost zahrávat přímý kop z podobného místa jako před deseti minutami. Zkoušíme se při našem tajmu na něčem rozumném domluvit, ale výsledkem našeho snažení je jen soupeřův rychlý protiútok do naší otevřené obrany, který se nám s velkými obtížemi podaří zpacifikovat. Kupodivu naší střídačce je do smíchu. Zkrátka standardky v podání FCP – to je kapitola sama pro sebe.

Utkání zatím probíhá ve velmi rychlém tempu a šancí na obou stranách je požehnaně. Před začátkem druhé půle si důrazně připomínáme, že nesmíme dostat rychlý gól. Oproti první půli jsme to vydrželi o celé 3 vteřiny déle. Na půlce ztrácíme zbytečně balón a soupeřův útočník se úspěšně obtáčí kolem Najkýho a nedává Méďovi žádnou šanci 1:3. Opět parádní začátek. Za další minutu dostává Dvoři po levé straně trochu prostoru a po několika rychlých krocích posílá svoji křížnou pumelici přesně do pravé tyče soupeřovy branky. O chvilku déle vyrábíme další fatální chybu a Jerigo se řítí ve třech na našeho jediného zadáka. Je ale vidět, že tuto situaci standardně nenacvičují, protože se jim zdá asi moc nepravděpodobná. Zkrátka zakončující hráč nečekal příhru a promáchl opět před naší zívající prázdnou brankou. V 5. minutě je tu ale opět soupeřova klasická narážečka a celá naše zadní vozba je znovu bez šance ? 1:4. V 10. minutě rozehráváme náš dnešní nejlepší přímák. Soupeř si střelu mířící zcela mimo brankový prostor nebezpečně sráží těsně vedle tyče vlastní branky ? hezký signál. Ale pozor, blýská se na lepší časy. Chali z následného rohu nachází ideálně naběhnutého Feriho a je tu snížení na 2:4. V další minutě se rozhoduje o osudu zápasu. Je k vidění Feriho individuální akce, kdy se dostává sám před gólmana, zkouší kličku doleva ale stále nezakončuje ani nepřihrává. Potahuje balón před branku ale jeho střelecký pokus je zblokován a odražený míč získává protihráč, který se světe div se najednou řítí sám na Méďu a přesně zakončuje – 2:5. Místo kontaktního gólu nám soupeř odskakuje na rozdíl tří branek. Ve 13. minutě ještě vidíme Najkýho na jeho ojedinělém útočném výpadu samotného před brankářem, kterak posílá z první Feriho příhru vedle branky. V následujících deseti minutách je k vidění rychlá otevřená hra. Obě mužstva jezdí nahoru dolu, ale nedaří se nikomu vytvořit si jasnou příležitost. Až dvě minuty před koncem zápasu je Stanley předskočen soupeřem, když si nepokryje záda. Protihráč se okamžitě uvolňuje a znovu jde sám na Méďu, kterého lehce překonává. Za minutu ještě Feri svým klasickým bodlíčkem koriguje výsledek po Bobovo příhře a naše snažení uzavírá Chali, na kterém je vidět, jak moc se snaží, aby znovu netrefil tyč. Daří se a balón o chloupek míjí ten dnes pro nás tak nešťastný kus dřeva ? bohužel vně branky.

Právě otevřené partii s Jerigem jsme se chtěli vyhnout a přitom jsme ji hráli od začátku až do konce. Snažili jsme se hodně útočit, což se nám kupodivu celkem dařilo, ale bohužel z této snahy vyplynuly rozhodující chyby, které soupeř typu Jeriga dokáže potrestat. Čtyři góly padly po zbytečných ztrátách míče při přechodu do útoku a zbývající dva po rychlé narážečce, na kterou jsme nedokázali včas zareagovat. Na druhou stranu naše čtyři trefené tyče také něco znamenají, i když zároveň musíme dodat, že i soupeř se minimálně dvakrát vysloveně ukopl před naší prázdnou brankou. Každopádně utkání bylo odehráno ve velkém tempu a hra měla spád bez velkého taktizování, což se přihlížejícím muselo líbit. Nezbývá než popřát Jerigu hodně úspěchů v příští sezóně o soutěž výše.