SK Šeptem – FCP 1:4 (1:1)

21.2.2009 ? hala ZČU, Plzeň ? 9,00h

feri 2x (stanley, machy), machy (chali), chali (feri)

tětís ? bobo, dvoři, chali, najký – feri, junior, machy, stanley

Dnešní den měl být pro FCP obzvláště dlouhý. Přivstali jsme si proto, abychom sehráli důležitý soutěžní zápas s SK Šeptem, kde jsme si chtěli napravit reputaci, pokaženou několika posledními výkony. K předchozímu zápasu s tímto soupeřem se nám podařilo na plac poslat to nejlepší, co FCP na soupisce má a přesto jsme se na tři body pořádně nadřeli, protože soupeř podal velmi dobrý a houževnatý výkon. V dnes nastoupivší sestavě naše tvrdé fanouškovské jádro marně hledalo polovinu tváří z prosincového zápasu. I z tohoto důvodu se dalo očekávat všelicos. Svým příkladným přístupem a svými výkony v tréninkovému procesu si místo v naší svatyni vydobyl Tětís, pro kterého to byla novoroční premiéra po desetizápasové pauze. Roztřesenou rukou bylo do zápisu o utkání dopsáno i Chaliho jméno, který jak pevně všichni doufáme ještě dlouho vydrží v draze zaplacené podmínce. Při mizérii, která panuje v našich obranných řadách se Bobo opět posunul dozadu a přední řady doplnil Machy.

Několik prvních minut se neslo v očekávaném duchu vzájemného oťukávání a prim hrály důsledné obrany obou mužstev. Za zmínku stojí snad jen soupeřova střela ze čtvrté minuty, které lízla břevno naší branky. My jsme se sice několikrát dostali na dostřel, ale pokaždé chyběl poslední krok k vážnějšímu zakončení akce. Až v 15. minutě Dvoři naznačil, co by mohlo na soupeře platit. Vyslal svůj projektil a pouze teč a následné břevno zachránilo šepťáky od první pohromy. Naštěstí pro nás si Machy vzal z předchozí akce příklad a když nevěděl, co s míčem, vystřelil. Jeho ?pumelice? se otřela o ruku jednoho z protihráčů, změnila směr a došourala se za brankovou čáru. Od této chvíle se konečně začalo hrát. Ferimu se dlouho nedařilo, ale nyní začínal vystrkovat růžky. Bohužel pro nás, jeho první vážnější navštívenka šla z nadějné pozice do kopru. Ve 20. minutě Stanley zkouší napodobit Machyho a schovává střelu za obránce. Gólman je ale na místě. Minutu nato celé naší lavičce zatrnulo. Jenom Tětís byl v klidu, protože právě pohledem kontroloval propagační střelu soupeře z poloviny hřiště, které mnoho nechybělo, aby skončila v naší šibenici. Všichni potom náležitě kvitovali, kterak Tětís, aniž hnul brvou, vyhodnotil tuto situaci. Na konci první půle se v našich řadách objevilo několik okének, kdy jsme před naší brankou trestuhodně zanechali nepokryté protihráče. Tři minuty před koncem tak soupeř po vlastním rohu pohodlně z vápna hlavičkuje a naštěstí trefuje pouze spojnici břevna a tyče naší branky. Náš následný protiútok nekompromisně zakončuje bombou, kdo jiný než Dvoři. Gólman je ale opět na místě. Poslední minuta první půle stála za to. Nejdříve byla k vidění jedna z typických situací, kterou máme poctivě nacvičenou, když je Feri na place a soupeř útočí. Šepťáci mají míč, jdou ve dvou dopředu. Feri si jako svou oběť vybírá jak jinak vzdálenějšího hráče s míčem, kterého je ale již připraven bránit Dvoři. Ten samozřejmě reaguje na Feriho ?očekávaný? pohyb a přesunuje se pokrýt hráče vpravo. Protihráči si vymění balón, Dvoři už v té době dosupí ke svému novému hráči a kryje ho. Míč znovu mění majitele a světe div se, Feriho hráč je úplně volný a v klidu zakončuje. Feri v té době už přemýšlel někde na půlce, jakým způsobem nám soupeř balón sám odevzdá. No nic 1:1 a šepťáci si ještě navíc pár vteřin před koncem vypracovávají roh. Nejspíše ale pečlivě sledovali způsob rozehrání našich rohů, protože ho vcelku slušně okopírovali. Zkrátka rozehráli ho na naše sálovky a Feri už peláší sám na gólmana. Ten ho nutí udělat kliku do strany a Feri je najednou ze střeleckého úhlu. Nepanikaří však a podélnou příhrou podél brankové čáry nachází před zívající brankou osamoceného Stanleyho v jasné situaci. Hrdina okamžiku však vytasí ze svého arzenálu mimořádný obranný zákrok, kdy se sám zfauluje a dokonce ještě svou vlastní rukou dostává míč do klidu. Sudí správně vyhodnocuje situaci a raději hned končí první půli. Zbytečná remíza, takže se začíná znovu.

Druhou půli jsme začali velkým náporem, když jsme soupeře dlouho nepouštěli za půlicí čáru. Při obléhání jeho branky jsme asi třikrát nebezpečně vystřelili ale bez výsledku. Zápas se nám ale pomalu daří dostávat pod kontrolu, zvláště když v 6. minutě je k vidění fantastická kombinace na jeden dotek Feri ? Stanley ? Feri, kdy dvakrát jmenovaný zakončuje do protipohybu gólmana, který se zpožděním reagoval na rychlou výměnu balónu mezi našimi hráči. Ihned po rozehře bereme soupeři míč a Stanley sám před brankou nastřeluje pouze soupeřova brankáře. Jsme stále aktivní a ve 12. minutě Machy důrazně přistoupí k protihráči ihned po rozehrání jeho autu, odebírá mu balón a po třech krocích ho předává doprava Ferimu, který využívá svoji rychlost, zbavuje se protihráče a po zemi k tyči prostřeluje soupeřova gólmana potřetí. Minutu nato dáváme šepťákům šanci utkání zdramatizovat, když trošku problematicky si stavíme zeď při zahrávání soupeřova přímáku z nepříjemné vzdálenosti. Hlavně Junior si ne a ne najít své místo ve zdi a chvíli přebíhá zprava doleva. Střela je tečována a ladným obloukem padá možná až do naší branky. Tětís je trochu dezorientován a tak raději s balónem zbourá i celou svoji branku. Asi si myslí, že stejně jako v hokeji gól do posunuté branky neplatí. Naštěstí to sudí řešit nemuseli. Vedení poctivě držíme až do konce a vyrážíme do soupeřovy čím dál častěji otevírané obrany. Dvě minuty před koncem se nám konečně jeden z těchto výpadů daří proměnit, když Chali zprava podpoří útok a Ferim nabízený balón s přehledem posílá za záda gólmana počtvrté.

Férově odehrané utkání jsme zvládli dokonce bez většího počtu faulů. Až na pár chyb při přebírání hráčů nám poctivě pracovaly obranné řady. Soupeře jsme nepouštěli do vážnějších šancí. Tětís spolehlivě vyřešil to, co na něj prošlo. Feri o sobě zase dává vědět a těží z toho potom celý tým. Ještě je stále o co hrát a své postavení v tabulce lze úspěšně sehranými závěrečnými zápasy notně vylepšit, abychom se mohli na řádné dokopné poplácat po ramenou.